KRÓTKO O PIWIE: WESTMALLE TRAPPIST – LEGENDA PIWA

Westmale Trappist to legendarne piwo Trapistów

METRYCZKA PIWA: WESTMALE TRIPPEL
Skąd pochodzi: Belgia/Flamandia
Sposób wytwarzania: piwo ciemne
Wiodące nuty: 2-3

METRYCZKA PIWA: WESTMALE DUBBEL
Skąd pochodzi: Belgia/Flamandia
Sposób wytwarzania: 1-2 słowami
Wiodące nuty: 2-3

 

SMAKI:
Piwo trapistów o bursztynowej barwie. Westmalle Dubbel jest piwem ciemnym, którego powtórna fermentacja ma miejsce już w butelce. To z tego powodu, piwo Westmalle nigdy nie smakuje tak samo. W zależności od długości fermentacji, od temperatury podania, jego smak podlega stałej ewolucji. Choć piwo Dubbel jest warzone w klasztorze Westmalle już od 1856 roku, receptura stosowana dzisiaj datowana jest na 1926 rok.

iwo nieprzejrzyste i mętne; kolor: kasztanowo-krwisty; piana: epicka koloru beżowego w szkle uniosła się do poziomu ponad trzech palców i utworzyła gęstą kremową czapę utrzymującą się dobre kilka minut; lacing – mizerny; aromat: słodowy i podpalany w tle wyczuwalne śliwki, wiśnie w czekoladzie i lekkie nuty drożdżowe; smak: podobny – słodowy czuć podpalaną skórkę z chleba i delikatną śliwkę oraz wiśnię w gorzkiej czekoladzie; goryczka – delikatna kwaskowo-chmielowa

DUVELL

olor złocisty, piana potężna, mieszana, był lekki gashing, bo miesiąc po terminie, lacing jakiś jest.
W zapachu festiwal belgijskich drożdży, jest bardzo przyprawowo, pieprznie, ziemiście, o dziwo czuć jeszcze chmiel, poza tym słodko, słodko od słodu, ciastkowo, słodko od owoców białych, ale jest też odrobina cytrusów, delikatna nuta banana. Bardzo dobrze ukryty alkohol.
W smaku już tak dobrze alkoholu nie kryje, daje się wyczuć nutę wódczaną, może to dlatego, że jest porządnie odfermentowane, czuć, że brak tu ciała, co nie znaczy, że jest puste, dużo ciastek, herbatników, jakiś tost, guma balonowa, ?pańska skórka?, bardzo owocowe, w zapachu nie było suszonych owoców, w smaku już są, suszone jabłko, przełamane rodzynką, głównie jednak świeże, jabłka, gruszki, mirabelka i brzoskwinie, jest potężnie przyprawowe: ziele angielskie, gałka muszkatołowa, kolendra, pieprz, jest dosyć pikantne, odrobinę ziemiste.

 

Westmale z kielichem piwo belgijskie Chmiel Cafe

Westmale kielich Chmiel Cafe piwo belgijskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *